První oddíl Sluneční záře

Skautský oddíl Sluneční záře ve městě Zbirohu už existuje nějaký ten pátek. Po roce 1989 zde byla družina Sokolů a postupně se přidala také existence další družiny, družiny Havranů (přičemž nepočítám krátce fungující Apače). Tyto dvě zmíněné družiny prakticky existují dodnes.

Za dobu své existence oddílem prošlo mnoho chlapců, ale pokud se dnes s kterýmkoli z nich setkám, každý rád vzpomíná na svá klukovská léta. Na to, jak jsme sbírali sběr (při kterém jsme společně nastřádali 1608,5 kg papíru), chytali jsme ryby za soumraku v Podhlubockém rybníce, sehráli hokejový zápas – Sokoli vs. Apači, skákali do závějí při výpravě na Kvásek, několikrát přešli skautské Brdy (na které si Medvěd vzal přezůvky), hráli jsme scénky na vánočních besídkách, zazářili jsme při závodech vlčat i Svojsíkových závodech, cestovali v Safari busu, děsili se Lesní Příšery, nekonečně dlouho kopali latrínu, přemáhali jsme strach při stezkách odvahy, každoročně vyrazili na chatu, uskutečnili hřebenovku na Čertovce, účastnili jsme se třech Jamboree, byli na táboře s pokladem, vyráželi na výpravy na kolech, sehráli jsme nespočet her, botanizovali při výpravě Kytička, pořádali jsme Indiánské závody, přešli z organizace Junák do organizace Skaut, hledali největší strom, dělali a zapisovali dobré skutky i mezinárodní pozdravy, sbírali kartičky Černého Medvěda, vypravili se za Žďár, mudrovali a rozmlouvali při čajovnách, hráli hru Tajemství stínadel, cvrnakali kuličky, brigádničili, vařili čaj nad ohněm v kotlíku na sněhu, vychutnávali si překrásné chvíle při lodičkách na orlických táborech, spali pod širákem, vařili v Setonově hrnci (metr pod zemí), potili se v inipi, tábořili jsme v kaňonu Javornice, nebo se u Berounky měnili v japonské samuraje, vypravili se do pravých Stínadel, bojovali proti temné straně Síly, zažili vystoupení multiinstrumentálního Ježka, brodili se celý tábor v blátě, přespávali na nejrůznějších skautských základnách, zažili laserovou bitvu, jezdili na tobogánu během povodní, přenášeli kola, věci a členy další přes rozbouřený potok, viděli neviditelnou výstavu, připravili dobrodružství pro naše plyšáky, seděli na dosah hvězd, vypustili svoje přání do vzduchu, prozkoumali netopýří jeskyně, prohráli poslední dolar ve skautském casinu, porovnávali filmové znalosti v soutěži TV Čučoun, vrátili se do Junáka, vyráběli jsme koráby z mechu a kapradí, sledovali hladinu rybníka aby nám neodplaval tábor, přespávali jsme na zřícenině hradu Krašov, čajovali na ostrově, plnili Tři orlí pera... Každé z těchto hesel, pro vás možná nesrozumitelných, skrývá toho v sobě tolik...

Náš oddíl stále žije a přidávají se tak další hesla - další zážitky. Doufám, že každý současný člen tak bude jednou rád vzpomínat a i vy se například formou těchto stránek dozvíte něco víc o tom, kdo tedy jsme a co vlastně děláme. Skauting má totiž mnoho podob.

vůdce oddílu -Duch-